Kyocera 27 şirket genelinde enerji tüketimini azaltmak için Yeşil Perdeleri kullanıyor

25 Eylül 2019 Çarşamba

Kyocera Document Solutions Avrupa, dünya genelinde sıcaklıklar arttıkça, Kyocera Şirketler Grubu bünyesinde bulunan, yenilikçi Yeşil Perdeleri stratejisinden faydalanan, ofislerde ve üretim tesislerinde iklimlendirme için kullanılan enerjiyi azaltmayı ve karbondioksit emisyonlarını absorbe etmeyi amaçlayan satış şirketlerinden biri olarak ön plana çıkmıştır.

Yeşil Perde tekniğinin arkasındaki fikir binaları doğrudan güneş ışığına maruz bırakmalarını azaltarak serin tutmaktır. Bitkiler, saha pencerelerinin ve dış duvarların dış yüzeylerinde ve çevresindeki alanlarda ağlara yerleştirilir. Bu, doğal güneş ışığının engellenmesini ve daha fazla gölge elde edilmesini sağlar. Bu yaklaşım, iklimlendirme ihtiyacını ve bunun ardından enerji tüketimini azaltarak, binanın içindeki sıcaklığı iki dereceye kadar düşürür.

Sadece bir metrekarelik Yeşil Perde, her yıl 3,4 kilogram karbondioksiti nötralize etmek için yeterlidir, yani bu yaklaşık 2.900 m2 Yeşil Perde anlamına gelmektedir, Kyocera, her yıl yaklaşık 10,000 kg karbondioksit emmektedir. 2007'den bu yana yürürlükte olan programın toplam etkisi göz önüne alındığında, nötrleştirilmiş toplam karbondioksit miktarı 100.000 kg'ı aşıyor.

Belirgin çevresel ve estetik değerin ötesine geçen bu yeşil girişim, şirket kurulumlarına da yeni bir amaç verdi. Bitkiler ve ağaçlar arasında meyve ve sebzeler yetiştirilebilir ve daha sonra şirketin kafeteryasında kullanılabilir veya eve götürmek için çalışanlarla paylaşılabilir. Bunlar, kabak gibi tipik Japon malzemeleri içerir.

Artık fabrikalardan ofis binalarına kadar değişen 27 farklı alanda faaliyet gösteren Kyocera, çalışanlarına evde kendi Yeşil Perdelerini yetiştirebilmeleri için fide sağlıyor. Bu, şirketin devam eden felsefesinin bir parçası olarak sürdürülebilirliği sağlama konusundaki kararlılığını yansıtmaktadır.

Şirket kurucusu Dr. Kazuo Inamori'nin yarattığı bu felsefe, “insanlık ve dünyaya daha iyi hizmet etmeye” odaklanarak “insan olarak yapılacak doğru şey nedir?” sorusu etrafında yapılandırılmıştır. Kyocera Document Solutions Avrupa kurulduğundan bu yana, bu kavramlar şirketin takip ettiği hedefleri ve stratejileri etkiledi.

Kyocera Document Solutions Türkiye İş Geliştirme ve Pazarlama Direktörü Türkay Terzigil Yeşil Perdeyle ilgili düşüncelerini şu şekilde ifade etmiştir; ”Kurucumuz Inamori’nin mirası, Kyocera Document Solutions’ın özellikle temel hedeflerinden birini iyi bir şekilde yansıtılıyor: Enerji kullanımını azaltmak. Örneğin, ECOSYS P3145dn, ECOSYS P3150dn ve ECOSYS P3155dn yazıcıların piyasaya sürülmesi ECOSYS cihazlarının kapsamını genişletmiştir. Piyasaya sürüldüğünden bu yana, bu ürün yelpazesi, şirketlerin baskı ve belge ihtiyaçlarını mümkün olan en çevresel ve sürdürülebilir bir şekilde yerine getirmelerini sağlamak için tasarlanmıştır.”

 

 Scroll to top