KYOCERA Ürünleri Gelişmiş Kullanılabilirlik Özellikleriyle Üstün Kullanıcı Deneyimi Vadediyor

07 Ocak 2019 Pazartesi

KYOCERA Document Solutions Avrupa Yazılım ve Donanım Ürünleri Yöneticisi Michael Powell, 8 Kasım 2018 Dünya Kullanılabilirlik Günü çerçevesinde teknoloji ürünlerinde kullanılabilirliğin önemine ve KYOCERA yazıcı ve çok fonksiyonlu fotokopi makinelerinin kullanıcı dostu niteliklerine değindi.

En basit ifadeyle bir ürünü kullanmanın kolay olması anlamına gelen kullanılabilirlik dijital çağda özellikle ofis teknolojileri söz konusu olduğunda ön plana çıkan bir kavram. Günümüzün hızlı akan iş yaşamında, kullanıcıların herhangi bir ürünü kullanabilmek için günler süren eğitimler almak ya da uzun kılavuzlar okumak durumunda kalmaları kabul edilemez bir durum olarak değerlendiriliyor.

Kullanılabilirliğin bu denli önemli hale gelmesi, modern dünyada işleri mümkün olduğunca basit biçimde halletmeye ihtiyaç duymamızdan kaynaklanıyor. İnsanların, pek çok uğraşın arasında, bir de günlük işler için kullandıkları cihazların kullanımı konusunda endişelenmemeleri gerekiyor. Bu nedenle, üretilen teknolojik cihazlar yeterince kullanıcı dostu değillerse, tercih edilebilir nitelikte de sayılmıyorlar. Tersi durumda; basit, sade ve sorunsuz bir kullanıcı deneyimi sunmayı başaran işletmeler piyasada önemli bir rekabet avantajı elde ederek pazar liderliğine talip olabiliyor.

Dünyanın önde gelen baskı cihazları ve doküman çözümleri sağlayıcılarından KYOCERA Document Solutions Avrupa’nın Yazılım ve Donanım Ürünleri Yöneticisi Michael Powell, 8 Kasım 2018 Dünya Kullanılabilirlik Günü çerçevesinde kullanılabilirliğin sektördeki önemini ve KYOCERA ürünlerinin öne çıkan kullanıcı dostu niteliklerini şu şekilde değerlendiriyor;

KYOCERA Document Solutions olarak, kullanıcı deneyimini mümkün olan en üst seviyeye çekmek ve yeni teknolojilerin iş ortamına sorunsuz entegrasyonunu sağlamak için araştırmalarımızı sürekli canlı tutuyoruz.

Günümüz ofis kullanıcısının eğilimleri incelendiğinde, yazıcı ve çok fonksiyonlu fotokopi makinelerinde (MFP) yüksek kullanılabilirlik için öncelikle cihaz panelinin sezgisel kullanıma olanak tanıması gerektiği görülüyor. Kullanıcıların fotokopi çekme, doküman tarama gibi temel işlemleri ek bir eğitime ya da desteğe gerek kalmadan, yalnızca cihaz panelindeki yönergeleri takip ederek yerine getirebilmeleri gerekiyor. Cihazların daha gelişmiş işlevleri için ise hizmet sağlayıcıların gerekli eğitimleri cihaz başında, açıklayıcı biçimde vermesi bekleniyor. Yazıcı ve çok fonksiyonlu fotokopi makinelerinin stratejik noktalarına kullanıcılar tarafından kolayca görülüp anlaşılabilecek basit tasarımlı bilgilendirme ve yönlendirme etiketlerinin yerleştirilmesi de kullanılabilirlik için önemli.

KYOCERA’da yazıcı ve MFP’lerimize uyguladığımız kullanılabilirlik testlerini, mümkün olduğunca farklı ortamlarda ve farklı şartlar altında gerçekleştiriyoruz. Uluslararası bir işletme olarak, bu tarz testleri ürünlerimizi sunduğumuz ulusal pazarların büyük bir kısmında gerçekleştirmek bizim için son derece önemli.

Kullanılabilirlik testlerimiz dört aşamalı standart bir süreçten meydana geliyor: araştırma, planlama, tasarım ve değerlendirme. Öncelikle, kullanıcıların ürünlerimizle yaşayabilecekleri sorunları tanımlamamız gerekiyor. Araştırma aşamasında bu amaçla anketler ve müşteri geri bildirimlerinin analizi yoluyla veri topluyor ve bu veriyi ürünlerimizi optimize etmek için planlar oluşturmak amacıyla kullanıyoruz. Ürünlerimiz tasarlandıktan ve geliştirildikten sonra, ürünlerin müşteriler ve kurum içi izleyiciler tarafından kullanıldığı değerlendirme süreci gerçekleşiyor. Değerlendirme sürecini sürekli tekrarlayarak, müşterilerimizin karşılaştığı zorlukları ve KYOCERA ürünlerinin her zaman yüksek düzeyde kullanılabilirlik sunmasını sağlamak için geliştirilebilecek özellikleri tespit edebiliyoruz.”Scroll to top