Bizi Facebook'tan Takip Edin Bizi Twitter'dan Takip Edin Bizi YouTube'dan Takip Edin Bizi LinkedIN'den Takip Edin

Baskı Güvenliği Neden Sandığınızdan Daha Önemli?

Günümüzde ofis ortamında kullanılan baskı cihazlarının büyük çoğunluğu, teknolojik açıdan modern bilgisayarlarla benzer işlevlere sahiptir. Veri depolamak için sabit diskleri, işletim sistemleri ve kablolu ya da kablosuz ağ bağlantıları vardır. Bu nedenle baskı güvenliği ve baskı cihazlarının korunması, kişisel verilerin korunmasının giderek önem kazandığı ve pek çok kuruluşun faaliyetleri sırasında hassas bilgiler işlediği günümüzde işletmelerin kapsamlı siber güvenlik politikalarının bir parçası olmalıdır. Aksi halde yazıcı ve MFP'ler (çok fonksiyonlu fotokopi makinesi) güvenlik zincirinizin zayıf halkaları olarak kalır ve kötü amaçlı saldırganlar tarafından kolaylıkla manipüle edilebilirler. 

İşte baskı cihazlarının ve baskı işlerinin güvenliğini sağlamanın işletmeler için hayati öneme sahip olmasının başlıca sebepleri;

1) Baskı Cihazları Hassas Verileri Depolar

Çoğu yazıcı ve MFP, yazdırdıkları ve taradıkları belgelerde yer alan verileri saklar. Bu işlev gelişmiş baskı cihazlarında genellikle varsayılan olarak bulunur ve değiştirilemez. Bu nedenle veri güvenliği söz konusu olduğunda üzerinde durulması gereken elektronik ekipmanların yalnızca bilgisayarlar ve/veya mobil cihazlarla sınırlı kalmaması son derece önemlidir.

Veri depolama özelliği, işlevsellik açısından çeşitli avantajlar sağlamakla birlikte, baskı cihazlarını güvenlik stratejilerine dahil etmeyen işletmeleri bir dizi siber güvenlik tehdidiyle karşı karşıya bırakabilir.

Ağa bağlı cihazların belleklerinde saklanan baskı işleri, hassas verilere veya kişisel bilgilere erişmek isteyen bilgisayar korsanlarının hedefi olabilir. Böyle bir durumun işletmeler için doğurabileceği sonuçlar (veri kaybı, itibar zedelenmesi, yasal cezalar ve diğer maddi kayıplar gibi) son derece ciddi boyutlara ulaşabilir.

2) Modern Baskı Cihazlarının Büyük Çoğunluğu Ağa Bağlı Olarak Çalışır

Bilgisayar korsanlarının ofis yazıcıları ve MFP'lerde depolanan belgeler üzerinde casusluk yapmaları işletmeler açısından önemli bir risktir. Ancak bundan daha önemli bir nokta; saldırganların güvenli olmayan tek bir cihaza sızarak dahi işletmelerin ağlarına sızabilecekleri gerçeğidir. Yani güvenliği sağlanmamış tek bir güvensiz yazıcı ya da MFP, korunmasız bir 'arka kapı' işlevi görerek tüm ağınızı saldırılara açık hale getirebilir.

Böyle bir durumda ortaya çıkacak veri sızıntısı, işletmeler için yıkıcı sonuçlar doğurabilir. İşletme ağına sızılması, en iyi ihtimal düşünüldüğünde dahi, siber suçlulara işletmenin tamamını gözetleme olanağı sunar. Ancak bunun da ötesinde, tüm işletme ağına tek bir güvensiz yazıcı üzerinden erişildiğinde, kurumsal sistemler kötü amaçlı yazılımlara, fidye yazılımlarına veya diğer saldırılara hedef olabilir.

Baskı cihazlarına yönelik güvenli tehditleri henüz e-posta tabanlı saldırılar kadar görünür olmasalar da, veri güvenliği ve siber güvenlik açısından hafife alınamayacak kadar kritiktirler. Bu nedenle baskı güvenliği, her işletmenin kapsamlı bir güvenlik politikası dahilinde üzerinde mutlaka durması gereken, önemli bir konudur.

3) Tüm Güvenlik Tehditleri Dijital Tabanlı ve/veya Dış Kaynaklı Değildir

Bilgisayar korsanlarının güvenliği sağlanmamış bir baskı cihazını ele geçirerek işletmelere verebilecekleri zararların bir sınırı yoktur, ancak güvenlik riskleri işletme içinde, insan hatalarından kaynaklı olarak da ortaya çıkabilir. Çalışanların hassas dokümanlara dalgınlıkla göz gezdirmeleri ya da onları bilmeden yanlış bir yerde bırakmaları; özellikle kamu ve sağlık gibi sıkı düzenlemelere tabii olan sektörlerde önemli sorunlara yol açabilir. Benzer şekilde, doküman güvenliği hemen her sektörden işletmeler için mevcut yasal mevzuatlara uyumsuzluğa ve hukuki problemlere neden olabilir. Kişiye özel sağlık kayıtları ya da finansal bilgiler ve benzeri verilerin özellikle mahremiyetin düşük olduğu kalabalık açık ofis, hastane, okul gibi ortamlarda baskı cihazı tepsilerinde savunmasız bırakılmaları, iç kaynaklı veri güvenliği tehditleri söz konusu olduğunda önde gelen sebeplerden biridir.

Baskı Güvenliğini Sağlamanın Başlıca Adımları

Ofis yazıcıları ve MFP'ler, uygulanması gereken siber güvenlik önlemleri düşünüldüğünde akla ilk gelen cihazlar olmasalar da, baskı ortamının savunmasız bırakılmasının işletmeler için olumsuz sonuçlar doğurması mümkündür. Dijital dönüşüm trendlerinin çalışma yaşamını giderek dönüştürdüğü günümüzde, kurumsal bir siber güvenlik politikasının baskı cihazlarını kapsamamasının ortaya çıkaracağı riskler göze alınamayacak derecede ciddidir.

Kurumsal baskı güvenliği için atılması gereken en temel adımlardan biri de, ağa bağlı yazıcı ve MFP'lerin en güncel cihaz yazılımlarına ve güvenlik özelliklerine sahip olduklarından emin olmaktır. Baskı cihazı ve doküman çözümleri sağlayıcılarının belli periyodlarla ya da gerekli durumlarda sunduğu güncellemeler, baskı güvenliğinin tespit edilen en yeni tehditlere karşı koyabilecek seviyede tutulması açısından önemlidir.

Baskı işlerinin ağa bağlı cihazlara gönderilmesi için şifrelenmiş bağlantıların kullanılması da baskı güvenliğini sağlamanın en etkili yollarındandır. Daha ileri düzey güvenlik için, varsayılan kablosuz ağ adını daha karmaşık bir adla değiştirmek, şifreleri sık sık güncellemek ve sabit disk (HDD/SSD) şifreleme işlevine sahip baskı cihazları tercih etmek iyi birer seçenek olabilir.

Dokümanların cihaz tepsilerinde ya da ofis içinde savunmasız bırakılmalarının önüne geçmek için, ofis tipi yazıcı ve MFP'lerde güvenli baskı işlevlerini etkinleştirmek, cihazların varsayılan erişim şifrelerini değiştirmek ve PIN kodu, personel kimlik kartı gibi yöntemlerle kullanıcı kimliklendirmeyi kullanmak tavsiye edilir. Bu önlemler sayesinde dokümanlar yetkili personel cihazın başına gelip kimliğini doğrulamadan basılmaz ve doküman güvenliği sağlanmış olur.

 

KYOCERA Bilgitaş Turkey Doküman Çözümleri A.Ş.'nin Maliyet Kontrol ve Güvenlik uygulamalarıyla tanışmak; baskı cihazlarınızın mevcut güvenlik açıklarının tespiti ve doküman ve baskı güvenliği konularında bilgi almak için bizimle hemen iletişime geçin. 

Scroll to top