Bizi Facebook'tan Takip Edin Bizi Twitter'dan Takip Edin Bizi YouTube'dan Takip Edin Bizi LinkedIN'den Takip Edin

Bulut Hizmetlerinde Mutlaka Aramanız Gereken 6 Özellik

Bulut teknolojilerinin her geçen gün daha popüler hale gelmesi, piyasada pek çok bulut hizmeti sağlayıcısının bulunmasına yol açmaktadır. Eğer işletmeniz bir bulut bilişim çözümüne yatırım yapmayı düşünüyorsa, dikkate almanız gereken ilk şey üst düzey hizmet kalitesi olmalıdır. Hizmet kalitesini belirlemek için ise işletmenizin neye ihtiyacı olduğunu ve bir bulut çözümünden neler beklemeniz gerektiğini belirlemek çok önemlidir. Peki, bu noktada göz önünde bulundurmamız gereken en temel ve öncelikli faktörler nelerdir?

1. Hız

Information Week internet sitesinin gerçekleştirdiği bir anket, katılımcıların %65'inin bulut teknolojisi kullanımına yönelmelerinde motive edici faktörün iş gereksinimlerini hızlı bir şekilde yerine getirme imkanı olduğunu ortaya koyuyor. Bu durum, kullanıcıların güçlü bir bulut sisteminden temel beklentilerinin gerekenleri mümkün olan en kısa sürede sağlaması olduğunu gösteriyor.

Bilginin geniş dolaşım ve paylaşım imkanlarına sahip olması iyidir, ancak ona ihtiyaç duyduğunuz anda erişemiyorsanız bunun pek de bir önemi yoktur. Potansiyel bir müşteriyle görüşmenizin ortasındayken fiyat listelerinin bilgisayarınıza yüklenmesini ya da sunumların tabletinize indirilmesini dakikalarca bekleyecek lüksünüz olmayabilir.

2. Erişilebilirlik

Dijital dönüşüm çağında kullanıcılar, dosyalarına her yerden erişebilmek isterler. Uluslararası bir uçuştayken de tıpkı ofiste masanızın başındaymış gibi çevrimiçi olabilmeniz ve dosyalarınıza ve önemli dokümanlara erişebilmeniz bulut servisleri arasında seçim yaparken birincil önceliklerinizden olmalıdır. Bir bulut sunucusunun herhangi bir sebeple çalışmaması, kullanıcılar için kabul edilemez durumlardan biridir.

3. Ölçeklenebilirlik

İşletmeler doğaları gereği düzenli olarak büyürler. Büyüme, dünya üzerindeki her işletme yöneticisinin amacıdır. Ancak üst düzey yöneticiler, mobil teknolojiler ve bulut uygulamalarını işletme ölçeğine uyarlamak için BT yöneticileri ile sürekli temas halinde olmak istemezler.

Bulut sistemlerini verimliliklerini arttırmak için kullanmak isteyen işletmeler, pahalı uygulama yükseltmeleri ya da karmaşık sistem güncellemeleri ile uğraşmak istemezler. Bulut teknolojisi sağlayıcınız; her zaman sistemlerinizin büyümeye hedeflerinize ve işletmenizin gereksinimlerine nasıl adapte olabileceğine dair net çözümler sunabilmelidir.

4. Esneklik

Mobil çalışma biçimlerinin yaygınlaşması ve işletmelerin giderek daha fazla teknolojik çözümü işlerine dahil etmeleri, esnekliği iş dünyasının en önemli ve vazgeçilmez unsurlarından biri haline getirdi. Bu durum, giderek daha fazla platformun çeşitli bulut hizmetleri ile entegre olabilir hale gelmesine ve bulutun farklı çalışma ortamları, farklı teknolojiler, yazılım ve sistemlere uyan çözümler üretmesi gerekliliğini de doğurdu.

Bulut uygulamaları ve çözümlerinin çeşitli ortamlara uyum sağlayabilmesi, halihazırda gelişmiş teknolojiler ve sistemler kullanan işletmelerin yanı sıra, dijitalleşme yolculuğuna henüz başlayan ve gereksiz masraf ve uğraşlardan kaçınmak isteyen KOBİ'ler için de son derece önemlidir.

5. Özelleştirilebilirlik

Her işletme kendine özgü özelliklere, ihtiyaçlara ve dinamiklere sahiptir. Bulut sağlayıcıları arasından seçim yaparken, işletmeden işletmeye değişen bu gerekliliklerin yerine getirilebilmesi konusundaki esnekliklerinden emin olmak önemlidir. Bulut servislerinin kalitesinde, çözümün hangi ölçüde özelleştirilebildiği kritik bir unsurdur ve bu durum her boyuttan işletme için geçerlidir.

6. Güvenlik

Crowd Research Partners araştırma şirketinin yayınladığı 2018 tarihli Bulut Güvenliği Raporu, yeni teknolojilerin yeni tehditler doğurduğunu ve çalışmaya konu işletmelerin %84'ünün sahip oldukları geleneksel güvenlik sistemlerinin bulut tabanlı bir ortama uygulanamayacağına inandıklarını ortaya koymuştur. Bu sonuç, bulut güvenliği konusunun işletmeler için paha biçilmez değere sahip veri ve bilgilerin korunması açısından sahip olduğu kritik önemi ve çok katmanlı, gelişmiş güvenlik özelliklerine sahip bulut sistemlerine olan ihtiyacı gözler önüne sermektedir. Özellikle kullanıcı direnci karşısında, potansiyel müşterilere bulutun faydaları arasında gelişmiş veri güvenliği özelliklerinin de bulunduğunu garanti edebilmek, bulut sağlayıcıları için hizmet kalitesinin en önemli göstergelerindendir.

Bir bulut bilişim servisinin seçimi söz konusu olduğunda, her işletmenin önceliklerini belirlemesi ve nihai kararı bu doğrultuda vermesi önemlidir. Bulutta hizmet kalitesinin yukarıda bahsettiğimiz altı temel özelliği ile operasyonlarınız için hangi gereksinimlerin en yüksek önceliğe sahip olduğunu değerlendirebilir ve bir tedarikçiden en temel düzeyde neler beklemeniz gerektiğine dair fikir sahibi olabilirsiniz.

KYOCERA Fleet Servicesile tüm baskı cihaz filonuzun uzaktan bakım ve yönetimini sağlayabileceğinizi biliyor muydunuz?

Bulutta barındırılan KYOCERA Fleet Services, işletmenizin ve servis sağlayıcınızın bakım personellerinin filonuzdaki cihazların durumlarını her an, her yerden görüntülemelerini, sorunları hızlı ve çabuk bir şekilde tespit ederek çözmelerini ve önemli bakım görevlerini yürütmelerini sağlar.

Ayrıntılı bilgi ve diğer Mobil & Bulut çözümlerimiz için bize şimdi ulaşın.

 

Scroll to top