Bizi Facebook'tan Takip Edin Bizi Twitter'dan Takip Edin Bizi YouTube'dan Takip Edin Bizi LinkedIN'den Takip Edin

Bulut Teknolojisi ile Mobilitenin Tam Potansiyelinden Faydalanın


Rekabet Avantajının Anahtarı: Son Teknolojiye Uyum Sağlamak 
 

Günümüz iş dünyasında başarılarını sürdürmek isteyen işletmelerin, daha önce hiç olmadığı kadar mobil olmaları gerekiyor. Şirketlerin tek bir ofis lokasyonunda, dört duvar arasında faaliyet göstermeleri artık mümkün değil. Modern çağda mobil çalışma ve dolayısıyla mobilite, dünyanın dört bir yanındaki işletmelerin gelirlerini ve verimliliği arttırmak için benimsedikleri bir norm haline gelmiş durumda. İşte bulut teknolojisi, her boyuttan işletmeye mobilitenin potansiyelinden tam anlamıyla faydalanmanın kapılarını açarak değişimi daha kolay ve gerçekleştirilebilir kılıyor.

Dijital dönüşüm yolculuğunun her adımında olduğu gibi, mobiliteye geçiş süreci konusunda da çeşitli endişeler dile getiriliyor. Ancak, bu endişelerin şirketleri gerekli aksiyonları almaktan alıkoymak yerine adımlarını planlı ve dikkatli biçimde atmaya teşvik etmesi gerekiyor. İşletmeler mobiliteyi ve bulut teknolojisini iş akışlarını düzene koymak ve yeni iş fırsatları yaratmak için daha fazla kullandıkça, bulutun dünyanın her yerindeki esnek işgücüne sunabileceği faydalar giderek daha iyi görülüyor.

Bulut Giderek Yaygınlaşıyor

Günümüzde, bulut teknolojisi giderek yaygınlaşıyor. Evernote, Google Drive ve Dropbox gibi platformların sunduğu ücretsiz hizmet seçenekleri, sınırlı sayıda işlev sunsalar da, KOBİ'lere bulutun faydaları ve avantajlarını bir yatırım yükünün altına girmeden test etmek ve neler kazanacaklarını görmek için ideal bir fırsat sunuyor.

KOBİ'ler için düşük maliyetli çözümler sunan bu seçeneklerin yanı sıra, Microsoft OneDrive gibi büyük şirketlere yönelik hizmetler sunan bulut servisleri de mevcut. Kolayca erişilebilir bu ve benzeri fırsat ve platformların varlığı göz önüne alındığında, işletmelerin dijital dünyaya geçişlerini ertelemeleri için geçerli bir sebep kalmadığını söylemek mümkün.

Şaşırtıcı biçimde KOBİ'ler, kimi durumlarda, kendilerine sundukları maliyet avantajı ve esneklik olanakları nedeniyle buluta geçişi sağlamada daha büyük ölçekli işletmelerle yarışıyor ve hatta onları geride bırakabiliyorlar. Gartner Araştırma Şirketi'nin buluta geçiş konusunda yaptığı bir araştırmaya göre küçük ölçekli işletmelerin % 44,6'sı, orta ölçekli işletmelerin ise %37,7'si 2020 yılına kadar bilgilerinin büyük çoğunluğunu buluta taşımayı planlıyor.

Kaçırılmaması Gereken Bir Fırsat

Satış, bulutun avantajları söz konusu olduğunda en büyük etkinin görüldüğü işletme faaliyetlerinden biri olarak ön plana çıkıyor. Satış personelinin en sık karşılaştığı sorunlardan biri, hareket halindeyken anlık olarak en yeni bilgilere erişememektir. Bağımsız araştırma şirketi CSO Insights'ın gerçekleştirdiği bir çalışma çerçevesinde yapılan ankete katılan satış profesyonellerinin %88'i, gerek duydukları materyallere bir mobil cihaz üzerinden erişememekle ilgili bir problemle karşılaştıklarını belirtmiştir.

Bulut teknolojisi, işletmelere ve çalışanlarına değerli veri ve bilgilere her an, her yerde erişebilme imkanı sağlayarak bu soruna bir son veriyor.  Spiceworks'ün yayınladığı “2019'da IT'nin Durumu” başlıklı rapora göre, buluta geçen işletmelerin %42'si bu kararı almalarındaki ana nedenin bilgiye erişim olanakları olduğunu dile getiriyor.

İşletmelerin bulut platformları sayesinde elde ettikleri avantajla elbette satış faaliyetleriyle sınırlı değil. Binder Dijker Otte'nin 2017’de gerçekleştirdiği "Teknolojik Perspektif Anketi", teknoloji sektöründeki CFO'ların % 74'ünün, bulutun yeni iş teknolojileri arasında en ölçülebilir faydalara sahip platform olduğunu düşündüklerini ve iş dünyasında bulut kullanımının yaygınlaşması ile özellikle sağlık ve sigorta sektörlerinin önemli verimlilik artışları yaşadığını ortaya koyuyor.

Bulut Güvenliği

Bulut teknolojisi iş dünyasında giderek yükselen bir trend olsa da, kimi işletmelerin bu konuda önemli endişeleri var. Crowd Research Partners'ın 2018 tarihli Bulut Güvenliği Raporu’na göre, siber güvenlik uzmanlarının %90'ı bulutta pazar lideri konumundaki servis sağlayıcıların sunduğu veri koruma ve güvenlik önlemlerinden pek de emin olmadıklarını belirtiyor. Karar vericiler için daha endişe verici olan ise, bulut güvenliği konusundaki kaygıların umulanın aksine düşüşte değil, yükselişte olması.

Son yıllarda giderek daha fazla işletme, müşterilerinin ihtiyaçlarına yönelik ve güvenli bulut bağlantısına sahip platformlar sunmaktadır. KYOCERA Document Solutions bu konuda her geçen gün yeni ve güçlü adımlar atmaktadır. Optik Karakter Tanıma (OCR) teknolojisi ve doküman yönetimi gibi işlevlerle birlikte daha da güçlü hale gelebilen KYOCERA Net Manager ve KYOCERA Fleet Services gibi çözümler, işletmelerin verilerini ve iş akışlarını güvence altına almalarına yardımcı olur. Bu şekilde şirketler, gelişmiş mobilite işlevlerinden güvenlikten ödün vermeksizin faydalanabilirler. Buluta ve mobiliteye geçiş için atılması gereken ilk ve en önemli adım, bu dönüşümü gerçekleştirmek için en verimli yolu belirlemektir. Planlı ve aşamalı bir yaklaşım ile KYOCERA Yönetilen Doküman Hizmetleri (MDS) çerçevesinde sağladığımız rehberlik ve danışmanlık hizmetleri ile işletmeler, bütçe sarsıcı yatırım harcamaları yapmalarına gerek kalmadan bir sonraki adıma geçebilirler.

Scroll to top