Bizi Facebook'tan Takip Edin Bizi Twitter'dan Takip Edin Bizi YouTube'dan Takip Edin Bizi LinkedIN'den Takip Edin

6 Basit Yöntemle Çevre Dostu Baskı Ortamı

Çevre dostu olmanın nadir rastlanan, etkileyici bir duyarlılık örneği olmaktan çıkıp yaşamsal bir gereklilik haline geldiği günümüzde, işletme teknolojileri hızla kaynakların aşırı kullanımının önüne geçecek, aynı zamanda karbon emisyonunu azaltmayı hedefleyen bir yapıya doğru şekilleniyor. Bu noktada sürdürülebilir ve çevre dostu baskı, işletmelerin çevresel duyarlılıklarını yükseltmelerine yardımcı olurken; elektrik sarfiyatı ve kağıt tüketimini azaltarak önemli tasarruf imkanları da sunuyor.

İşte henüz başlamadıysanız ya da biraz daha ileri gitmek istiyorsanız baskı ortamınızı çevre dostu hale getirmek için değerlendirebileceğiniz öneriler;

İlk Adım: Mevcut Baskı Ortamınızı Gözden Geçirin

İşletmenizde çevre dostu ofis alışkanlıklarının yerleşmesi için ilk olarak mevcut baskı ortamınızı baştan aşağı gözden geçirin. Ufak tefek hataların, yalnızca "herkesin yaptığı küçük hatalar" oldukları için oldukları yerde kalmalarına izin vermeyin. Unutmayın ki hem çevreye bırakılan ayak izi, hem de katlanarak artan baskı maliyetleri çoğu zaman önemsiz görünen çok sayıda küçük hatanın bir araya gelmesiyle oluşur. Bu adımda gözden geçirmeniz gereken, iyileştirilmesi mümkün alanlar arasında;

  • Yazıcı ve MFP'ler: Fotokopi makinesi ve yazıcı kiralama ya da satın alma konusunda bütçenize uygun bir seçim yapmayı başardınız, ancak büyük resme bakıldığında cihazlarınızın enerji sarfiyatı düzeyleri nasıl görünüyor? Kullandığınız ofis baskı cihazları belli bir süre kullanılmadıklarında otomatik olarak bekleme moduna geçiyorlar mı? Son model MFP'niz, gelişmiş teknolojisiyle baskılarınıza gösterdiği hassasiyeti üretildiği materyaller ve akıllı fonksiyonlarıyla çevreye de gösteriyor mu? Yazıcınızın bir bypass bölmesi (önceden kullanılmış ancak önemli veriler içermeyen, tek yönlü baskıların tekrar kullanılmak üzere yerleştirildiği yazıcı tepsisi) var mı? Tüm bu soruların üzerinde durarak, çevreci ofis olmaya bir adım daha yaklaşın.
  • Kaynaklar ve sarf malzemeleri: İşletmenizde geri dönüştürülmüş kağıt kullanılıyor mu? Peki, kullandığınız kağıtları geri dönüşüme gönderiyor musunuz? Yazıcı ve çok fonksiyonlu fotokopi makinelerinizde kullandığınız tonerler çevre dostu mu?
  • Çalışan Davranışları: Bilinçli baskı alışkanlıklarını teşvik eden yönetmelikleriniz ve/veya bu konuya yönelik eğitim ve oryantasyon çalışmalarınız var mı? Ofiste günlük işler için ne kadar kağıt harcanıyor? Harcanan kağıtların ve sarf malzemelerinin tamamı mecburi nitelikte mi?

bulunur. Bu alanları gözden geçirerek; ofiste nasıl daha sürdürülebilir ve çevre dostu bir baskı ortamına sahip olabileceğinize dair bir strateji oluşturmaya başlayabilirsiniz. Daha derinlikli ve geniş bir içgörü elde etmek için bu işi profesyonel olarak gerçekleştiren kurumlardan karbon ayak izi hesaplama hizmeti almayı da düşünebilirsiniz.

Çevre Dostu Baskı Ortamı için Öneriler

1. Eski donanımları yenileyin: Emektar baskı cihazlarınız görevlerini biraz yavaş da olsa hala yerine getiriyor olabilirler, ancak çevre koruma ve maliyet tasarrufu konusunda da işler böyle mi? Baskı cihazlarınız kullanım ömürlerinin sonuna geldiyse, yeni bir kiralık fotokopi makinesi ararken yüksek teknolojili, dayanıklı sarf malzemelerine ve dünya çapında geçerli çevre sertifikasyonuna sahip modellere öncelik verin. Bu konuda doğru seçimi yapmanın işletmenize geri dönüşü azalan karbon ayak izi ve düşen baskı maliyetleri şeklinde olacaktır.

2. Cihaz sayısını ve yerleşimi optimize edin: Ofisinizde baskı, fotokopi, faks gibi işlemler için farklı farklı cihazlar mı kullanılıyor? Her biri ayrı ayrı enerji sarf eden bu cihazları ortak alanlarda kullanılacak, sözünü ettiğimiz tüm işlevleri bir arada sunan optimal sayıda çok fonksiyonlu fotokopi makinesi (MFP) ile değiştirmeyi düşünün.

3. Yazıcı / MFP işlev ve ayarlarını düzenleyin: Yeni nesil fotokopi makinesi ve yazıcı modelleri, işletmelere yalnızca birkaç basit ayarla daha çevre dostu seçimler yapılmasına olanak tanıyan işlevler sunuyor. Çift taraflı baskı (dublex) başta olmak üzere bu seçenekleri belli durumlar / departmanlar için zorunlu hale getirerek ya da çalışan / departman bazlı renkli baskı kotası uygulamaları yaparak bilinçli baskı alma konusunda çalışanlarınızın işini kolaylaştırabilirsiniz.

4. Geri dönüşümlü kağıt kullanın: Geri dönüşümlü kağıt üretiminde normal kağıda göre hem daha az ağaç kesilir, hem de daha az kimyasal madde kullanılır. Ofis kullanımınız için en az %30 oranında geri dönüştürülmüş materyal içeren bir kağıt tercih ederek çevreye büyük ölçüde katkı sağlayabilirsiniz.

5. Kullandığınız kağıtları geri dönüşüme gönderin: Fazla söze gerek var mı? Ofisinizin kilit noktalarına kağıt geri dönüşüm kutuları yerleştirerek kullanılmış kağıtları düzenli olarak geri dönüşüme gönderin. Hassas bilgiler içeren belgeleri kağıt çöpüne atmaktan çekiniyorsanız, bunları önce bir kağıt parçalama makinesi kullanarak okunmayacak hale getirebilirsiniz.

6. Dokümanlarınızı dijitalleştirin: Mümkün olan alanlarda basılı dokümanlar yerine dijital olanları kullanarak ve kullanılmalarını teşvik ederek kağıt kullanımını ve depolama maliyetlerini azaltın, çevre dostu bir baskı ortamına kavuşmanın yanı sıra işletmenize de katkı sağlayın!

 

Baskı ortamınızın ve doküman iş akışlarınızın 260 derece optimizasyonu için KYOCERA MDS (Yönetilen Doküman Hizmetleri)  ile tanışmak ve baskı süreçlerinizde;

  • Kağıt ve toner gibi sarf malzemeleri kullanımının azalması
  • Enerji sarfiyatının kontrol altına alınması
  • Servis ve destek maliyetlerinin düşmesi
  • Renkli ve çift yönlü baskı konusunda baskı politikaları belirleme imkanı

başta olmak üzere sayısız avantajdan faydalanmak için bize şimdi ulaşın!

Scroll to top