Bizi Facebook'tan Takip Edin Bizi Twitter'dan Takip Edin Bizi YouTube'dan Takip Edin Bizi LinkedIN'den Takip Edin

Neden Çok Fonksiyonlu Fotokopi Makinesi Tercih Etmelisiniz?

Çok fonksiyonlu fotokopi makineleri; (çok fonksiyonlu yazıcı / MFP) ofislerde her gün yaygın olarak kullanılan fotokopi makinesi, yazıcı, tarayıcı ve faks cihazı olmak üzere tam dört ofis donanımının işlevlerini tek bir bünyede toplayan modern ve işlevsel baskı cihazlarıdır. Günümüzün gelişmiş MFP modelleri, masa üstlerine sığan kompakt modellerden büyük ölçekli çalışma gruplarının ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik çok güçlü modellere kadar geniş bir skalada üretilmektedir. İlk bakışta bir MFP’nin tek faydası birden çok ofis baskı cihazı yerine tek bir cihaz satın alınmasından kaynaklanan sahip olma maliyeti avantajıymış gibi görünse de, çok fonksiyonlu fotokopi makinelerinin avantajları bununla sınırlı değildir. İşte hangi boyuttan işletme için olursa olsun, MFP’lerin pek çok açıdan en doğru donanım tercihlerinden olmalarının başlıca sebepleri;

1. İşlevsellik

Çok fonksiyonlu fotokopi makineleri, işletmenize pek çok işlevselliği bir arada sunarak sizi ekstra maliyetlerden kurtarırlar. Örneğin, günümüzde kullanımı sınırlı olan ancak yine de zaman zaman ihtiyaç duyulan faks gönderme ve alma işlevleri için ayrı bir faks makinesi almak ve işletmenize bir faks sunucusu kurmak oldukça maliyetli bir tercih olabilir. Ancak faks fonksiyonuna sahip bir MFP sayesinde ek bir donanım ya da yazılıma gerek kalmaksızın faks çekebilir ve alabilirsiniz. Bunun yanı sıra doküman ve görsellerin baskısını onları taradığınız cihazdan alabilmek, çalışanlarınızı iki cihaz arasında gidip gelmenin neden olacağı zaman kaybı ve dikkat dağınıklığından kurtaracaktır.

2. Maliyet Avantajı

Dijital dönüşüm çağının ve akıllı ofis yapısının ayrılmaz birer parçası olan MFP’lerin işletmelere sağladıkları en önemli faydalardan biri de hem sahip olma aşamasında, hem de baskı işleri söz konusu olduğunda yaşanan maliyet avantajı olmaktadır. Başlangıçta bir MFP’nin fiyatı sıradan bir yazıcınınkinden fazla görülebilir. Ancak bir ofisin yazıcı, fotokopi makinesi, tarayıcı ve faks cihazlarının tüm işlevlerine ihtiyacı olduğu düşünüldüğünde, tüm bu işlevler için tek bir cihaz satın almanın çok daha avantajlı olduğu görülebilir. Bunun yanı sıra, birbirinden farklı dinamiklere sahip pek çok cihazın takip edilmesindense yalnızca tek bir cihazın yönetilmesi; BT departmanının iş yükünü ve yönetim ve bakım giderlerini önemli ölçüde azaltır. Çok fonksiyonlu cihazların çeşitli doküman çözümleri yazılımları ile sahip olabilecekleri kimlik doğrulama ve kota uygulamaları gibi işlevler sayesinde baskı maliyetleri izlenebilir ve kontrol edilebilir hale gelir.

3. Yer Tasarrufu

Çok fonksiyonlu fotokopi makinesi kiralama ya da satın almanın sağladığı önemli avantajlardan bir yer tasarrufudur. Pek çok cihazın işlevselliğinin tek bir MFP tarafından karşılanması, bu cihazların ofis ortamında kaplayacakları yerden de tasarruf etmenizi sağlar. Bu durum özellikle ev ofisler ile küçük ve orta ölçekli işletmelere avantaj sağlarken, daha büyük ölçekli ofis ortamlarında da çok sayıda cihazın ve kablonun işgal etmediği boş alanlar çalışan motivasyonuna katkı sağlayacak ve/veya hareket alanını genişletecek şekilde değerlendirilebilir.

4. Enerji Tasarrufu

MFP’ler, genellikle yalnızca tek bir kabloyla çalışırlar. Bunun yanı sıra çok fonksiyonlu fotokopi kiralama ya da satın alma yöntemiyle sahip olunan bu cihazların büyük bir kısmı, oldukça düşük enerji tüketimine olanak tanıyan dinlenme ve uyku modu özelliklerine sahiptir. Bu özellikler sayesinde tasarruf edilen enerji miktarı hem işletme maliyetlerinizi, hem de çevre üzerindeki etkiyi azaltır.

5. Azalan Sarf Malzeme İhtiyacı

Ayrı ayrı fotokopi makinesi, yazıcı, tarayıcı ve faks cihazlarının harcayacağı toner ve benzeri sarf malzemelerinin tek bir cihaz tarafından kullanılması, sizi farklı marka ve model cihazlara ait sarf malzemelerini depolama, takip etme ve yönetmenin ortaya çıkardığı maliyet artışı ve zaman kaybından kurtardığı gibi, sarf malzeme atıkları ve ambalaj malzemelerini azaltarak karbon ayak izinizi de küçültecektir.

KYOCERA Document Solutions’ın çevre dostu, maliyetleri azaltan ve verimliliği artıran çok fonksiyonlu fotokopi makineleri ve işletmenize özel ihtiyaçları terzi usulü biçimde gidermeye yönelik doküman çözümleri ile tanışmak için bize hemen ulaşın!

Scroll to top