Bizi Facebook'tan Takip Edin Bizi Twitter'dan Takip Edin Bizi YouTube'dan Takip Edin Bizi LinkedIN'den Takip Edin

Eksiksiz Baskı Güvenliği - Cihazlarınızı, Veriyi ve Dokümanlarınızı Korumak

Günümüzde dijital dönüşüm hamlelerinin giderek yaygınlaşması ve hız kazanmasıyla birlikte, siber güvenlik tehditleri de ağa bağlı çalışan her cihazı hedef alabilecek ve etkileyecek şekilde genişliyor. Bu durum işletmeler için yalnızca iş operasyonlarının kesintiye uğramasına değil, ciddi boyutlu veri ihlallerine, finansal kayıplara, marka itibarında zedelenmeye ve piyasada işletmeye olan güvenin azalmasına da yol açabiliyor.

Ofislerde her gün sayısız kez kullanılan yazıcılar ve çok fonksiyonlu fotokopi makineleri (MFP'ler), güvenlik tehditlerinin kapsamı dışında yer almadıkları gibi, bilgisayarlar başta olmak üzere işletme ağına bağlı tüm aygıtların karşı karşıya olduğu güvenlik risklerini taşıyorlar. Peki, baskı güvenliği cihaz, veri ve doküman düzeyinde hangi temel önlemlerin alınmasını gerekli kılıyor?

1. Baskı cihazlarınızı koruyun.

  • Yazıcı / MFP ayar ve işlevlerinin yetkisiz kullanıcılar tarafından yanlışlıkla ya da kasıtlı olarak değiştirilmesini engellemek için yönetici hesapları ve şifreleri oluşturun. Baskı cihazı ayarlarında değişiklik yapmak ya da ağa bağlı bir cihaza ulaşmak için kullanıcılara kimlik doğrulama zorunluluğu getirmeniz, siber korsanların cihazlarınıza fark edilmeden sızmasının önüne geçebilir.
  • Baskı cihazlarını sayfa başı anlaşma yöntemiyle kiralar ya da satın alırken, ürün/hizmet sağlayıcınızdan gömülü ve opsiyonel güvenlik işlevleri konusunda detaylı bilgi isteyin.
  • BT ekibinizin baskı cihazları çalışanlarınızın kullanımına sunulmadan önce gerekli görülen tüm güvenlik ayarlarını sağladığından emin olun. Yine cihazlar kullanılmaya başlamadan önce kullanılmayan bağlantı noktaları ve protokollerin kapatılıp kapatılmadığının kontrol edilmesini sağlayın.
  • Baskı cihazlarınızın aygıt yazılımlarının her zaman güncel olduğundan emin olun.

2. Veriyi koruyun.

  • Baskı cihazlarına erişim için kullanıcı şifresi, PIN kodu, kartlı kimlik tanımlama ya da bunlardan birkaçının bir bileşiminden oluşan kullanıcı kimliği doğrulamayı zorunlu hale getirin. Kullanıcı, departman ve/veya proje bazlı baskı işlerinin takibini ve raporlamasını içeren bir baskı güvenliği yazılımı edinin.
  • Ağda iletilen baskı ve tarama işlerinin şifrelenmesini sağlayan veri güvenliği işlevlerinden faydalanın. Bu şekilde hassas verilerin, bir şekilde ele geçirilmeleri durumunda dahi, okunamayacak durumda olduklarından emin olursunuz.
  • Mobil çalışanlarınızın akıllı telefon, tablet bilgisayar gibi cihazları aracılığıyla aldıkları baskıların güvenliğini sağlamak için mobil cihazları da baskı ortamınıza dair güvenlik stratejinize mutlaka dahil edin.
  • Baskı cihazlarınız kullanım ömrü ya da kiralama süresi bitiminde ofisinizden çıkmadan önce sabit disk temizleme ve veri üzerine yazma gibi yöntemlerle depolama birimlerindeki tüm verilerin etkin biçimde temizlenmesini sağlayın.

3. Dokümanlarınızı koruyun.

  • Baskı işlerinin, ilgili kullanıcı cihaz başına gidip kimliğini uygun bir yöntemle doğrulayana kadar baskı cihazı tarafından serbest bırakılmamasını sağlayan bir güvenli baskı yazılımı edinin.
  • Hassas dokümanların cihaz çıktı tepsilerinde unutulmasını engellemek için çalışanlarınızı baskı güvenliği konusunda bilgilendirin.

Kyocera Doküman Koruyucuları Baskı Güvenliğinizi Sağlamada Size Nasıl Yardımcı Olur?

KYOCERA SecureAudit: Baskı cihazlarınızın güvenliği, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve veri güvenliğiyle ilgili diğer standartlara uyum sağlamak için alınması gereken önlemler ve önlem alınması gereken mevcut / muhtemel güvenlik açıkları hakkında raporlama yaparak veri güvenliği tehditlerinden henüz onlara maruz kalmadan korunmanızı sağlar.

KYOCERA Net Manager: Sağladığı güvenli baskı işlevi sayesinde önemli dokümanların baskı cihazlarında savunmasız biçimde unutulmasının önüne geçer. Desteklediği farklı kullanıcı kimlik tanımlama yöntemleriyle baskı ortamınızın güvenliğini sağlar. Kullanıcı / departman / proje bazlı ayrıntılı baskı hacmi raporlarıyla baskı maliyetlerini kontrol altına almanıza yardımcı olur.

KYOCERA Fleet Services: Tüm baskı filonuzun sarf malzemesi ve bakım ihtiyaçlarının uzaktan izlenebilmesini ve ihtiyaç doğduğunda ilgili kişilere / servis sağlayıcınıza anında bildirim gönderir, böylece cihazlarınızın kapalı kalma / servis bekleme süresini minimuma indirir. Baskı cihazlarının güncel güvenlik tehditleri karşısında etkin biçimde korunması için en önemli faktörlerden olan cihaz yazılımı güncellemelerinin uzaktan gerçekleştirilebilmesine olanak tanır.

 

Kyocera Doküman Koruyucuları ile tanışmak ve kapsamlı çözümlerimiz hakkında ayrıntılı bilgi almak için hemen tıklayın!

Scroll to top