Bizi Facebook'tan Takip Edin Bizi Twitter'dan Takip Edin Bizi YouTube'dan Takip Edin Bizi LinkedIN'den Takip Edin

Müşteri Verilerini Korumanın Kilit Adımları

İşletmenizin faaliyetleri için müşterilerinizden kişisel veriler, iletişim bilgileri, banka ve kredi kartı bilgileri gibi özel bilgiler topluyorsanız, tüm bu hassas veriler için her an eksiksiz veri güvenliği sağlandığından emin olmanız gerekir.

Kişisel verilerin korunması ve genel bilgi güvenliği, dijital dönüşüm çağında her işletme için üzerinde durulması gereken öncelikli konulardan biri. Müşteri bilgilerinin yetkisiz erişim ya da veri ihlali gibi herhangi bir yöntemle çalınması, işletmeler için müşteri güveni ve itibar kaybına, önemli finansal kayıplara ve hatta yasal sorunlara kadar uzanan ciddi ve yıkıcı sonuçlar doğurabilir.

Peki, müşterilerinizin ve işletmenizin bilgilerini giderek karmaşıklaşan veri sızıntısı risklerinden korumak için atmanız gereken en temel adımlar nelerdir?

1. Veri güvenliğiyle ilgili en iyi ve güncel uygulamalardan haberdar olun.

Sektörel forum, konferans, fuar, araştırma, ve web siteleri gibi kaynaklardan ve iş dünyasının güçlü isimlerinin görüşlerinden faydalanarak veri güvenliği pratikleri ve veri sızıntılarından korunmaya yönelik güncel önlemler konusunda çok değerli bilgiler edinebilirsiniz. Bu ve benzeri kaynakları düzenli olarak takip edip işletmenizde en güncel güvenlik önlemlerinin kullanıldığından emin olmak, kişisel verilerin korunması konusunda zamanın gerisinde kalmaktan koruyacak en önemli yöntemlerden biridir.

2. İşletmenizin müşteri verilerini nasıl topladığını, işlediğini ve sakladığını analiz edin.

İşletme içinde ve işletme dışına gerçekleşen veri transferleri her zaman güvenli ve şifrelenmiş olmalıdır. Ayrıca, verilere kimlerin, nasıl erişebileceğinin bilinmesi ve etkili kullanıcı kimlik doğrulama yöntemleri ile kontrol altında tutulması da önemlidir. Veri hırsızlığı risklerinden korunmak için mevcut teknolojinin sağladığı en iyi ve işletmenize en uygun şifreleme yöntemlerini kullanın. Elektronik dokümanların yanı sıra, kağıda basılı müşteri verilerinin de güvenli ve kilitli bir ortamda saklandığından emin olun.

3. Merkezi bir görüntüleme sistemi kurun.

Merkezi bir güvenlik izleme sistemine sahip olduğunuzda bilgisayarlar, sunucular ve yazıcılardan oluşan işletme ağınızdaki herhangi bir saldırı veya veri ihlalini takip edebilirsiniz. Sunucularınızı ve veritabanlarınızı izlemek, muhtemel veri güvenliği risklerini henüz meydana gelmeden fark ederek önlemenize de yardımcı olur. Elektrik kesintisi veya bakım nedeniyle kapalı kalma gibi durumlarda sunucularınızın izleme dışı kalmaması için yedek bir güç kaynağı bulundurmanız da faydalı olacaktır.

4. Tüm bilgisayar, cihaz, ağ ve yazıcıları en yeni teknolojiler ve yazılımlarla güncel tutun.

Bilgisayarlarınızda düzenli olarak güncellenen, gelişmiş güvenlik yazılımlarının kurulu olduğundan emin olun. Tüm gerekli güncellemelerin mevcut olduklarında otomatik olarak gerçekleşmesi için üçüncü parti antivirüs ve kötü amaçlı yazılım önleme çözümlerinden faydalanın. Gelen ve giden trafiği görüntüleyen, işletmenize ve ihtiyacınız olan güvenlik seviyesine uygun olarak yapılandırılmış bir güvenlik duvarı da veri sızıntılarını önleme konusunda son derece etkilidir.

Eksiksiz Baskı Güvenliği için KYOCERA Doküman Koruyucuları

Günümüzde işletme ağlarına bağlı olarak çalışan yazıcı ve MFP’ler (çok fonksiyonlu fotokopi makinesi), bilgisayarlarla birlikte veri korsanlarının öncelikli hedefleri arasında yer alıyor. Müşterilerinizin ve işletmenizin verilerinin her gün işlem gördüğü baskı ortamınızı güvence altına almak için KYOCERA Doküman Koruyucuları ile şimdi tanışın! 

Scroll to top