Bizi Facebook'tan Takip Edin Bizi Twitter'dan Takip Edin Bizi YouTube'dan Takip Edin Bizi LinkedIN'den Takip Edin

Ofis Yazıcınız Ne Kadar Güvenli?

Ofisinizde kullandığınız yazıcı ya da MFP'ler (çok fonksiyonlu fotokopi makineleri) potansiyel güvenlik riskleri taşıyor olabilir mi?

Güvenlik sorunlarından kaynaklanan veri kaybı durumlarının gelir ve ticari itibar kaybına, büyük ölçekli para cezalarına, hukuki problemlere ve marka imajının zedelenmesine yol açabildiği düşünülürse, günümüz işletmelerinin %50'sinin güvenlik bütçelerini artırması ya da artırmayı ciddi biçimde düşünüyor olması hiç de şaşırtıcı değildir. Ofis binalarını davetsiz misafirlerden korumak için akıllı kartlar ve PIN kodları kullanılsa da, bir işletmede bulunan bilgileri ele geçirmenin çok çeşitli yolları vardır ve bunların üzerinde durulmaması işletmeler açısından kritik sonuçlar doğurabilir.

Pek çok işletme; ister kağıt parçalayıcılarla, ister zorunlu ekran koruyucularla, ister çalışanlara verilen bilinçlendirme eğitimleriyle olsun, hassas ticari bilgilerin ve kişisel verilerin korunması konusunda faaliyet gösterdiği sektör, kendine özgü ihtiyaçları, işletme ölçeği ve bütçesi doğrultusunda önlemler alır. Ancak, genel olarak baskı güvenliği ve hemen her ölçekten ofiste bulunan ve her gün yüzlerce kez kullanılan ofis baskı cihazları, genellikle veri güvenliği önlemlerinin kapsamı dışında kalmaktadır.

Kapsamlı ve profesyonel baskı güvenliğinin sağlanmaması halinde, ağa bağlı çalışan yazıcılar ve fotokopi makineleri kötü amaçlı saldırganlar tarafından işletme sistemlerine sızmanın birer aracı olarak kullanılabilirler.

Peki, ofis baskı cihazlarına yönelik potansiyel güvenlik tehditleri nerelerden kaynaklanabilir?

İşletme Ağı

Veri korsanlarının, baskı güvenliği önlemleri yetersiz olduğunda, işletme ağlarında ilerleyen (bilgisayarlardan yazıcılara/MFP'lere aktarılan) baskı işlerini durdurmaları ve ele geçirmeleri son derece kolay ve olasıdır.

Çıktı Tepsisi

Çıktı tepsileri, tamamlanan baskı işleri yazıcı / MFP'lerde unutulup saatlerce, hatta günlerce sahipsiz bırakılabileceğinden, baskı iş akışının veri güvenliği açısından en yüksek risk taşıyan noktalarındandır. Hassas veriler içeren dokümanların herkesin görebileceği ve ulaşabileceği biçimde açıkta bırakılması, kötüye kullanımın ve veri hırsızlığının önünü açabilir.

Mobil Baskı

Günümüzde giderek daha fazla çalışanın mobil hale gelmesiyle, baskı işleri için akıllı telefon, tablet bilgisayar gibi mobil cihazların kullanılması anlamına gelen mobil baskı da gittikçe yaygınlaşıyor. Gün içinde bir fırsattan diğerine koşan dinamik çalışanların kişiler veriler içeren dokümanları farkında olmadan savunmasız bırakmaları ya da ofise gönderdikleri çıktıları unutmaları ihtimali ise güvenlik açığı risklerini güçlendiriyor.

Cihaz Hafızası ve Depolama Birimleri

Pek çok gelişmiş çok fonksiyonlu fotokopi makinesi ve yazıcının gerçekleştirilen baskı işlerini kendi dahili belleklerine kaydettiklerini ve sakladıklarını biliyor muydunuz? Bu sebeple bir baskı cihazı onarım amacıyla ya da kira sözleşmesi bitiminde ofis dışına çıkarıldığında, depolama biriminde saklanan tüm hassas verilerin tamamen silindiğinden emin olmanız veri ve hassas bilgi güvenliği açısından çok önemlidir.

Cihaz Kontrol Paneli

Ofis MFP'lerin kontrol panelleri; kullanıcılara baskı, fotokopi, tarama, faks gibi işlemleri cihaz üzerinden kolayca özelleştirme ve gerçekleştirme imkanı sunarlar. Ancak cihaz kontrol panellerinin kilitli olmaması, yetkisiz kullanıcıların yazıcı / MFP ayarlarına zorlanmadan erişebilmelerine olanak tanıyarak veri güvenliğini riske atabilir. Bunun yanı sıra çalışanlarınızın gerçekleştirdiği baskı işlerinin takibini ve raporlamasını gerçekleştiren ve baskı işlerinin çıktı tepsisinde unutulmasını engelleyen bir güvenli baskı yazılımını kullanmak da baskı güvenliği açısından kritik öneme sahiptir.

İşletmenizde tüm bu noktaları ve daha fazlasını kapsayan kusursuz, profesyonel baskı güvenliğini sağlamak için Kyocera Doküman Koruyucuları ile şimdi tanışın!

Scroll to top