Bizi Facebook'tan Takip Edin Bizi Twitter'dan Takip Edin Bizi YouTube'dan Takip Edin Bizi LinkedIN'den Takip Edin

Ofis Yazıcılarına Yönelik Yaygın Güvenlik Tehditleri

Günümüzde gelişen ve dijital dönüşüm çerçevesinde mevcut sistemlerin yerini alan ya da onlara entegre olan dijital teknolojiler, işletmeleri baskı güvenliği konusunda eskisinden daha ciddi biçimde düşünmeye itiyor.  İşletmelere yönelik dış kaynaklı siber tehditlerin artmasının yanı sıra bilgi, belge ve veri güvenliği konularındaki yasal mevzuatların güncellenmesine dair dünya çapında artan eğilimler de işletmeleri güvenlik konusunda yeniden ve etraflıca düşünmeye itiyor. Doküman güvenliği denildiğinde akla öncelikle ofislerde kullanılan bilgisayarlar ile fiziksel / dijital depolama birimlerinin güvenliğinin sağlanması gelse de, çok fonksiyonlu cihaz ve yazıcı güvenliği göz ardı edildiğinde veri güvenliğine yönelik tüm önlemler, ne kadar gelişmiş ve kapsamlı olurlarsa olsunlar, yetersiz kalabiliyor.

Peki, dünyanın dört bir yanındaki ofislerde her gün yoğun olarak kullanılan baskı cihazlarına yönelik başlıca güvenlik tehditleri neleri içeriyor?

1. Cihaz Temelli Güvenlik Riskleri

Ofis ortamında kullanılan bir çok fonksiyonlu fotokopi makinesi (MFP)ya da yazıcıya gönderilen baskı, tarama, kopyalama işleri ve alınan / gönderilen fakslar cihazın dahili sürücüsünde depolanıyorsa, bu depolama biriminin dışarıdan gelebilecek doküman güvenliği tehditlerine karşı korunması gerekir. Cihazların çalınması / verilerin üzerine yazma gibi gelişmiş temizleme yöntemleri uygulanmadan işletmeden çıkarılması gibi durumlarda dahili depolamadan düzgün bir şekilde silinmeyen kayıtlı belgelerin kötü amaçlı kişiler tarafından ele geçirilmesi riski söz konusu olabilir.

Cihaz ayar ve yapılandırmalarının yeterli korumaya sahip olmaması da yaygın MFP / yazıcı güvenlik tehditleri arasında yer alır. Değişikliklere karşı doğru biçimde koruma altına alınmamış ayar ve yapılandırmalar yanlışlıkla veya kötü amaçlı olarak manipüle edilmeye açıktır. Yetkisiz kişilerin cihaz ayarlarına erişimi durumunda; baskı işlerinin değiştirilmesi, yeniden yönlendirilmesi, kaydedilmiş dokümanlara erişilmesi, cihazın fabrika ayarlarına döndürülmesi ya da tüm ayarların silinmesi gibi riskleri ortaya çıkabilir.

2. Ağ Temelli Güvenlik Riskleri

Ağa bağlı yazıcı / MFP'ler, özellikle de güncel güvenlik önlemleriyle / kullanıcı yetkilendirme yazılımlarıyla korunmuyorlarsa, ağa bağlanan herhangi bir kişinin erişimine ve müdahalesine açık hale gelebilirler. Bunun yanı sıra sızılması kolay ağlara bağlı bilgisayarlardan yine ağa bağlı baskı cihazlarına yazdırılmak üzere gönderilen dokümanlar kötü amaçlı kişiler tarafından ele geçirilebilir.

Gerekli önlemler alınmadığında, internet üzerinden erişime açık yazıcılar potansiyel baskı güvenliği tehditlerinin hedefi olabilirler. Saldırganlar cihazlara ilgisiz baskı işleri gönderebilir, cihazları faks iletimi için kullanabilir, kilitleyebilir, ekran göstergelerini manipüle edebilir, cihaz ayarlarını değiştirebilir veya kayıtlı dokümanların kopyalarına ulaşabilirler, cihazları uzaktan yönetmek için içlerine zararlı yazılımlar gömebilirler.

3. Kullanıcı Kaynaklı Güvenlik Riskleri

Ofislerde söz konusu olan MFP / yazıcı güvenlik tehditleri yalnızca dijital saldırılarla sınırlı değildir. Eğer ofis baskı cihazlarınızda güvenli baskı işlevleri etkin değilse, kullanıcılar tarafından yazıcı tepsilerinde unutulan ve işletmelere dair kritik bilgiler içeren dokümanlar da kötü niyetli kişiler için kolay birer hedef haline gelebilir.

İşletmenize değer katacak, ihtiyacınıza uygun doküman güvenliği çözümlerimiz hakkında bilgi almak için bize hemen ulaşın.

Scroll to top