Bizi Facebook'tan Takip Edin Bizi Twitter'dan Takip Edin Bizi YouTube'dan Takip Edin Bizi LinkedIN'den Takip Edin

Ofis Yazıcınızda Mutlaka Bulunması Gereken 4 Güvenlik Özelliği

Günümüzde veri güvenliği ve özellikle kişisel verilerin korunması konusundaki yasal yaptırımların tüm dünyada artmasıyla, pek çok işletme topladığı, sakladığı, işlediği ve kullandığı bilgilerin güvenliği konusunda eskisinden çok daha hassas davranıyor. Ancak hemen her ofiste en az bir adet bulunan ofis tipi baskı cihazları (yazıcı ve MFP’ler), söz konusu veri sızıntısı risklerinin önüne geçmek olduğunda çoğunlukla göz ardı ediliyor.

Zaman içinde teknolojide yaşanan gelişmeler tıpkı bilgisayarları ve diğer ofis sistemlerini olduğu gibi, yazıcı ve MFP’leri (çok fonksiyonlu fotokopi makinesi) de etkileyerek gelişmelerine neden oldu. Ofis baskı cihazları artık yalnızca “baskı” yapmakla kalmıyor; fotokopi, tarama, e-posta gönderme ve benzeri daha pek çok görevi gerçekleştirebiliyorlar. Bu işlevler her ne kadar işleri büyük ölçüde kolaylaştırsa da, baskı cihazlarının bunları yerine getirebilmek için çoğu zaman işletme ağlarına bağlanmaları gerekiyor. Bu durum, ofislerde kullanılan yazıcı ve MFP’leri veri hırsızlığı amaçlı siber saldırıların hedefi haline getiriyor.

Peki, MFP ve yazıcıların veri güvenliği stratejinizin zayıf halkaları olmamaları için hangi güvenlik özelliklerine sahip olmaları gerekiyor?

1. Kullanıcı Kimliği Doğrulama ve Yetkilendirme

Kullanıcı bazlı kimlik doğrulamayazılımları, çalışanlarınızın baskı cihazlarını kullanmadan önce kimliklerini kendilerine özel PIN kodları ya da şirket kartları gibi bir ya da birden fazla yöntem kullanarak doğrulamalarını zorunlu kılar.

2. Güvenli Baskı

Genellikle kimlik doğrulama yazılımı içerisine entegre biçimde bulunan güvenli baskı özelliği, baskı işlerinin yalnızca yetkili bir kullanıcı baskı cihazında doğru yöntemle oturum açtığında serbest bırakılmalarını sağlar. Bu şekilde hassas bilgiler içeren belgelerin cihaz tepsilerinde unutulup yanlış ellere düşmesi engellenmiş olur ve baskı güvenliği sağlanır. Güvenli baskı işlevleri bunun yanı sıra çalışanlarınızın baskı işlerini işletmenizde yer alan herhangi bir baskı cihazından teslim alabilmelerini mümkün kılarak verimlilik ve zaman tasarrufu da sağlayabilir.

3. Güvenli İletişim Protokolleri

Bir baskı cihazının şirket ağına ve internete bağlı olması, onu MitM (Men in the Middle – Ortadaki Adam) saldırılarına karşı savunmasız kılar. Bu saldırılar kötü niyetli kişilerin bir ağ iletişim protokolüne gizlice sızmaları ve herhangi iki taraf arasında gerçekleşen tüm iletişime erişim sağlamaları şeklinde gerçekleşir. Kısaca doküman güvenliği etkin biçimde sağlanmıyorsa, şifrelenmemiş protokollerden birine sızan bir siber korsan CEO’nuzun kendi özel yazıcısına gönderdiği her dokümanı okuyabilir.

Ağ iletişlm protokollerinden veri çalınmasını engellemenin en etkili yolu, alınan ve gönderilen her türlü verinin şifrelenmiş olduğundan emin olmaktır. Bu şekilde kötü amaçlı saldırganlar bir şekilde ağınıza sızmayı başarsalar bile, dolaşımdaki bilgileri görüntülemeleri imkansız olur. Bunun yanı sıra baskı cihazlarına gönderilen ve cihazların dahili hafızalarında depolanan bilgilerin şifrelenmesi de veri güvenliği açısından kritik öneme sahiptir.

4. Veri Üzerine Yazma İşlevi

Pek çoğumuz baskı cihazları bir baskı işini tamamladıklarında, işleme konu dokümanın silindiğini varsayarız. Oysa bir dokümanın silinmesi, ortadan tamamen kalktığı anlamına gelmez. İşin aslı tamamlanan işler, baskı cihazı yeni işlerin kaydedilmesi için alana ihtiyaç duyana dek cihaz hafızasında saklanır. Bu dokümanların, HDD ve SSD gibi dahili depolama birimlerinin veri hırsızları tarafından ele geçirilmesi durumunda, geri çağırılmaları mümkündür. Veri üzerine yazma işlevleri ile bir askı cihazı herhangi bir sebeple işletme dışına çıkarılmadan önce hafızada depolanan bilgilerin üzerine anlamsız veriler yazılarak belge güvenliği sağlanır.

 

KYOCERA yazıcı ve MFP’lerinin güvenlik özellikleri ve gelişmiş baskı güvenliği yazılımlarımız konusunda ayrıntılı bilgi almak için bize hemen ulaşın!

Scroll to top