Mürekkep püskürtmeli: Büyük ölçekli baskıda yeni bir hayat damarı

Marcel Ebbenhorst, KDE Üretim Yazıcısı Müdürü

Geçtiğimiz 10-15 sene hiçbir endüstride büyük ölçekli baskı için parlak geçmedi. Finansal kriz son derece yıkıcı geldi ve bazı alanlar çok daha ağır darbe aldı. Düşüşe geçen işletmeler bazı maliyet kalemlerini kısmak zorunda kaldı ve ilk hedeflerden biri de pazarlama bölümleri oldu. Bu da reklam ve tanıtım kampanyalarından tasarruf etmeleri anlamına geldi ve ellerindeki bütçeyle daha geniş kitlelere ulaşabilmenin en ucuz yolu olarak dijitale yöneldiler. Peki, baskı hizmeti sunanlar için sonuç ne oldu? Sürdürülemez fiyat savaşları sonunda şirketler bu piyasadan çekildi.

Endüstrimizde, baskı makinelerinde pazar liderlerinin iflas ile karşı karşıya kaldığına tanıklık ettik. Küresel şirketlerden biri olan Shinohara gibi baskı makineleri devleri bile rekabet edemedi ve satışları 2009-2010 arasında sadece bir yıl içerisinde yarıdan fazla düşerek 41 milyon Euro’dan 18 milyon Euro’ya geriledi. Bütçeleri yara alan ve katma değer ihtiyacı artan müşterilerin gittikçe daha talepkar olduğu bu pazar için artık geleneksel yaklaşımların çözüm olmadığı çok açık.

Her zaman olduğu gibi piyasanın işleyişi işletmelerin borcunu ödeyemez duruma getirdiğinde, kurtulmayı başaranların iyileşmek için yeni yollar bulması gerekir. Yerinde saymakla yetinen işletmeler yavaş yavaş batarken, finansal çöküşlerin ağırlığı ile dibe çekildi. Suyun yüzeyinde kalabilmek için şirketler inovasyon yapmalı ve yarattıkları her neyse ona değer katmanın yollarını bulmalı.

Bu durum şimdiye kadar gördüğümüz en hızlı teknolojik gelişmelerin bazılarına denk geldi. Lazer cihazlar zirveye ulaştı ve maliyet dışında rekabet edecek bir yol arayan şirketlere çözüm sunmak için yeni bir yol öneremedi. Bu durum, dijital yazıcılar ve mürekkep püskürtmeli yazıcıların inovasyon yatırımlarını ateşledi. Ofis kullanımına yönelik pazar aşırı doygunluğa ulaştığı için işletmeler dijitale döndüğünden doküman çözümleri şirketleri kendi zorluklarıyla karşı karşıya kaldı. Yakın müttefik iki endüstri de darbe ardından darbe alırken ortak inovasyon başa dönmek ve yeniden yola koyulmanın anahtarıydı.

Elbette maliyetler yine esastı. İşletmeler her ne kadar inovatif ve yaratıcı görünseler de muhafazakâr endüstriler sonuç olarak hep maliyete bakacaktı. Her yeni teknolojinin masaya yatırılması için bile maliyetleri düşürmesi gerekiyordu. Mürekkep püskürtmeli yazıcılar işte bunu sunuyor. Mürekkep kullanmanın tonerden daha ucuz olmasından öte cihazların daha az bileşeni var. Bu da korkutucu arızaların ve aksaklıkların ihtimalinin azaldığı anlamına geliyor.

Üstelik mürekkep püskürtmeli cihazlar çevre için de daha iyi. Tonerin kâğıda nüfuz etmesi için ısı kullanımı ihtiyacı ortadan kalktığından enerji tüketimi de azalıyor. Bu sadece baskı işinin maliyetini değil aynı zamanda atık oranını azaltıp verimliliği artırarak çevresel maliyetleri de etkiliyor. Bizler Kyocera’da çevreyi de mutlaka dikkate alarak inovasyonu takip etmek gerektiğine inanıyoruz.

Bunun gibi cihazların yükselişi aynı zamanda endüstrinin en önemli iki ihtiyacına da çözüm sağladı. Öncelikle, maliyet optimizasyonu açısından, tipik çok fonksiyonlu yazıcıların desteklemek için tasarlanmadığı baskı işleri için üretken bir yol bulunması ihtiyacı ve işletmelerin bir baskı makinesini karlı hale getirmek için ihtiyaç olan baskı miktarını ayarlayamadığı durumlar. Mürekkep püskürtmeli üretim yazıcıları tam da bunu yaptı; atıkları azaltırken ölçek ekonomisini önererek söz konusu boşluğu etkin bir çözüm ile doldurdu.

Diğeri ise değer katma ihtiyacı. Müşteriler her geçen gün daha talepkar hale geldiğinden basılı iletişim araçlarına değer katacak kesin yolların sunulmasını bekliyorlar. Buna en güzel cevap da özgün basılı malzemeler. Evergage and Researchscape International tarafından gerçekleştirilen bir araştırmaya göre, pazarlamacıların yüzde 98’i müşteri ilişkilerini geliştirmek için kişiselleştirmeyi önerirken, yüzde 90’ı ise kişiselleştirilmiş kampanyalar ile iş gelirlerinde ölçülebilir yükselişler gördüklerini belirtmiş. 2018 yılında bütçelerinde yüzde 11 artış yapmış her iki işletmeden biri, büyük ölçekli baskıya bel bağlayanlar için benzersiz bir fırsat yaratan kişiselleştirilmiş malzemeler için bütçelerini 2019 yılında artırabileceklerini belirtmiş.

Dijital üretim yazıcıları, değer yaratmanın anahtarı olan malzemelerin kişiselleştirilebilmesi için bir yol sunuyor. Veri zekası ile yönetim sistemleri ve iş akışlarını birbirini tamamlayacak şekilde bağlandığında her doküman farklı olabilir. Bu müşterilerin talep ettiği bir inovasyon ve tedarikçilerin sunabildiği temel bir fayda. Sonunda, büyük ölçekli baskıya güvenerek müşteri merkezli hale gelen şirketler sürdürülemez seviyede fiyat kırmaya bel bağlamadan rekabet etmenin yolunu buldu.

Bu segmenti aydınlatan yeni bir dönem başladı. Bu, bir sonraki adımı atmak ve büyük ölçekli baskının önerebileceğine değer katmak için bir fırsat. Veri zekasının zenginliğini parmaklarımızın ucuna aldığımızda işletmeler dijital çağın sunduğu fırsatlardan tam anlamıyla faydalanabilir.

Bu amaçla, Haziran 2020’de Düsseldorf’ta düzenlenecek sektörün en önemli konferansı olan DRUPA’da, 6. Salonda yer alacak standımızda endüstri liderleriyle bir araya geleceğiz. Büyük ölçekli baskının geleceğinin üretim yazıcılarında olduğuna ve kazandırması muhtemel pazarlardan biri olduğuna yürekten inanıyoruz. Maliyetleri azaltırken katma değer yaratan yeni teknolojiyi sunarak Kyocera’nın üstünlük arayışı felsefesini takip ediyoruz.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Üretim yazıcısı: Gelecek mürekkep püskürtmeli yazıcılarda
Baskılarınızın üzerinde kontrolü ele geçirin zaman ve para kazanın
Scroll to top