Dijital baskının itici gücünü ne besliyor?

Küresel baskı endüstrisi gelişiyor ve modern dünyaya uyum sağlıyor.

Analog sistemler bir zamanlar yaşam tarzıydı ancak dijital cihazların icat edilmesi yeni yetenekleri ve inovasyonu günlük hayatımıza ve işyerlerimize soktu. Bu yazıcılara doğru genişledi; dijital yazıcılar iç pazarları ele geçirdi ve şimdi de endüstriyel sektörlerdeki hakimiyetini genişletiyor.

Smithers Pira’ya göre, üretim yazıcılarında dijitalin yükselişinin de etkisiyle dijital baskı teknolojisi en hızlı büyümesini 2017-2022 yılları arasında görecek. Bizler de şu anda teknolojinin şimdiye kadarki en yüksek büyümeye ve zirveye ulaştığını görüyoruz. Teknoloji ilginç yeni fırsatlar yaratmaya devam ettikçe, sektör önümüzdeki yıllarda en yıkıcı dönemine girecek.

Baskı süreçlerinin dijitalleşmesi sektörün tamamında fark edilecek. Bununla birlikte, ofset gibi geleneksel baskı tekniklerinin endişe etmesine gerek yok zira dijital baskı tüm tekniklerin yerine geçecek şeklinde değil ancak daha çok inovatif ve verimli bir yöntem, hızlı geri dönüş gerektiren işleri tamamlamak için daha etkili bir alternatif olarak nitelendiriliyor.

Baskı teknolojisi sürekli ilerliyor ve gelişiyor. Dijital baskı eski formunda sahnelerde ilk defa boy göstermeye başladığında kalite yönünden kısıtlamalarla karşı karşıya kaldı. Yıllar içerisinde teknolojide ufak tefek düzenlemeler yapıldı ve güncellendi. Bugün kalite açısından dijital ve ofset baskı arasındaki kalite farkları o kadar az ki, çok zor ayırt edilebilir durumda. Dijital baskı pek çok şirketin artan doküman baskılarını yönetebilecekleri yollarda devrim yapıyor.

Baskı sektörünün gelişmek için dijital teknolojiye ihtiyaç duymasının ana nedenlerini şöyle sıralayabiliriz:

1. İnovasyonu pazara sunmak

Dijital baskının bugünün iş dünyasına kazandırdığı imkanlar kilit şirketlerin inovasyon yapmasına ve piyasayla ilişkisini sürdürmesine imkân tanıyor. Her geçen gün daha rekabetçi hale gelen ortamda büyük ölçekli iletişim faaliyetleri bir etki yaratabilmek için her zamankinden daha fazla kişiselleştirmeye gereksinim duyuyor.

Dijital teknolojinin bu şekli, kullanıcıların dokümanlarını anında ve kolayca değiştirip güncellemesine olanak tanıyarak işletmelere fırsatlar sunan değişken baskı gibi yeni ayarlar ve özellikler sunuyor. Bu özellik, diğerlerinin yanı sıra dokümanların kişiselleştirilmesine ve özelleştirilmesinde kullanılabilir.

Neticede, dijital baskı, şirketlere dikkatini çekmek her geçen gün zorlaşan müşterileri ile etkileşim içerisinde olma fırsatı yaratan nihai ürünlerine değer katmalarını sağlıyor. Çünkü bugüne kadar olmadığından çok daha fazla dikkat çekici içerik ihtiyacı var.

2. Süreçleri en uygun hale getirmek ve verimliliği artırmak

İşletmeler bugün gerekli kalite seviyesini korurken, daha hızlı ve daha iyi ürün ve hizmetler sunabilmek için sürekli farklı yollar arıyor. Baskı endüstrisi de istisna değil.

Analog baskı zahmetli bir seçenek olabilir çünkü bir baskı işinin aktif olarak başlaması için çeşitli bileşenlerin belirli bir hazırlık zamanı gerektiriyor.

Dijital baskı hazırlık zamanına olan ihtiyacı ortadan kaldırıyor ve aktif baskı süreci çok daha hızlı tamamlanıyor ki bu da ürünlerin maliyet ve zaman açısından çok daha verimli bir şekilde teslim edilmesi anlamına geliyor.

3. Daha çevre dostu hale gelmek

Her sektörden küresel şirketler daha çevre dostu hale gelmenin önemini anlıyor ve karbon ayakizini azaltıyor. İklim değişikliği farkındalığı modern iş stratejilerinin kilit faktörlerinden biri haline geldi ve dijital baskı şirketlerin baskı ihtiyaçlarını daha sürdürülebilir ve çevre dostu halde karşılıyor.

Dijital baskı cihazlarının manuel olarak kurulması gereken daha az mekanik parçası ve bileşeni var. Bu da daha az üretim ve uğraşılması gereken tamir süreçlerinin tamamında azalma anlamına geliyor.

Sadece bu değil, dokümanları dijital olarak basmak genellikle bu görevin gereği olarak enerji tüketimini azaltıyor.

Eğer işiniz sürdürülebilirliği önceliklendiriyorsa ve çevresel etkileri azaltmaya niyetliyse, dijital baskı bir sonraki adım olacaktır.

4. Teknolojiden rakiplerinizden önce faydalanın

Üretim yazıcısı pazarındaki mevcut büyüme daha gelişmiş dijital baskı teknolojilerine olan ihtiyacı tetikliyor. Prescient & Strategic Intelligence tarafından yayımlanan pazar araştırmasına göre küresel üretim yazıcısı pazarının değerinin 2023’e kadar 5,9 milyar Euro’ya ulaşması bekleniyor.

Üretim yazıcısı sektörü yüksek sayıda baskı ihtiyacı olan işletmelere makul maliyetlerle faydalı baskı teknikleri sağlamak için sürekli gelişiyor. Bu, dijital baskının sayesinde onunla birlikte gelişen mürekkep püskürtme teknolojisindeki en yeni gelişmeler ile mümkün oldu.

Mürekkep püskürtme teknolojisinin, tek bir yüksek hızlı cihazda renkli ve siyah-beyaz baskıyı birleştirerek üretim yazıcısı sektörüne getirdiği “hepsi bir arada” yaklaşımı çok çeşitli dokümanları yüksek kalitede basma arayışında olan işletmelere üstünlük sağlıyor.

Her ne kadar mürekkep püskürtme teknolojisi temel olarak maliyet avantajı ile dikkat çekse de, zaman geçtikçe daha ekonomik ve ulaşılabilir olacağı aşikar ve bu teknolojinin benimsenmesi yolunda öncülük edenler faydasını görecekler.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Üretim yazıcısı: Gelecek mürekkep püskürtmeli yazıcılarda
İnfografik: Üretim yazıcılarının değişen yüzünün arkasındaki itici güçler
Scroll to top