Mürekkep püskürtme teknolojisinin çevresel sürdürülebilirliğe doğru evrimi

Enerji kullanımının düşürülmesi de dahil…

21. yüzyılda şirketler çevresel sürdürülebilirlik konusunda her zamankinden çok daha bilinçli ve üretim yazıcısı gibi teknolojileri gerektiren büyük ölçekli baskı işleri dikkate alındığında bu durum özellikle önemli.

İşletmeler iklim değişikliğinin etkilerini azaltmak için çabalarını iki katına çıkartmaya uğraşıyor çünkü çevresel düzenlemelere uyum konusunda şirketlerin üzerindeki baskı en yüksek seviyede. Daha çevreye duyarlı ve sürdürülebilir olmak pek çok şirket için çok önemli hale geliyor.

Büyük ölçekli işleri basmak en çok enerji ve doğal kaynak kullanılan alanlardan biri olduğundan gezegenin her zaman akılda olması gerekiyor. Bir Impress Print makalesine göre Avrupa’daki tüm selüloz, kağıt ve baskı endüstrisi biraz enerji yoğun ve kıtanın yüzde 3,1’i kadar enerji tüketiyor.

“Daha yeşil” bir iş yaklaşımı sadece çevre için iyi değil. Şirketler, insanların rakiplerinden daha çevre dostu teklifler sunan ürün ve servislere yatırım yapma eğiliminde olduğunu ortaya koyan tüketici trendlerinin farkına vardı.

Şirketin baskı için seçeceği teknoloji işin ne kadar çevre dostu olacağını belirleyecektir. Dijital mürekkep püskürtmeli baskı teknolojisi, çevre kirliliğini önlemeye yardımcı olacak baskı yöntemlerinin önemli örneklerinden biri.

Mürekkep püskürtmeli baskıda kullanılan teknoloji işletmelere daha verimli ve sürdürülebilir baskının yolunu sağlıyor. Bu da elbette çevre üzerinde pozitif etki yaratırken aynı zamanda paradan tasarruf ettirerek bu çabaya katılan herkes için kazan-kazan durumu yaratıyor.

Mürekkep püskürtme teknolojisinin şirketlere çevresel etkileri azaltmak için nasıl yardımcı olacağı şöyle sıralanabilir:

Azaltılmış sarfiyat

Mürekkep püskürtmeli cihazlar dijital bir görseli basılı formata aktarmak için mürekkep kartuşları kullanıyor. Genel olarak dijital yazıcılar, makul bir maliyet ile gerçekleştirilmesi zor olabilecek orta ölçekli üretim için en akıllı seçenek. Üretim yazıcısı, gereğinden fazla baskı yapıp imha edilmesi gereken atıkla sonuçlanmadan ihtiyaç olan baskı miktarının hassas bir şekilde hesaplanıp verimli bir şekilde basılması anlamına geliyor.

Gerekli olan miktarı sağlamak için fazla baskı yapılması ve binlerce kopyayı çöpe atmanın yanı sıra onları basmak için harcanan enerji yerine bu cihazlar belirlenen aralıkta baskı yapabilir.

Mürekkep püskürtmeli yazıcılara bel bağlayan sayısız şirketin sunduğu pek çok mürekkep kartuşu geri dönüşümü inisiyatiflerine ek olarak artık baskı pazarında kendine yer bulan daha doğal ve çevre dostu mürekkepleri olan “yeşil” alternatifler var. Bunlar, daha yapay mürekkeplere oranla çevre için daha az zararlı olacak şekilde tasarlanıyor.

Daha düşük enerji tüketimi

Aslında mürekkep püskürtmeli yazıcılar, lazer cihazlar gibi diğer dijital teknolojilere kıyasla çok az elektrik tüketiyor. Lazer yazıcılar kayda değer miktarda enerji kullanıyor çünkü bu makinelerin baskıya hazırlık için toneri ısıtmaları ve bu yüksek ısıyı tüm süreç boyunca korumaları gerekiyor.

Buna ek olarak lazer cihazlar, hep birlikte enerji tüketimini artıran çeşitli gelişmiş ünite ve teçhizat çalışırken mürekkep püskürtmeli yazıcılar sadece kartuş kullanımına ihtiyaç duyuyor.

Lazer teknolojisinden mürekkep püskürtmeli teknolojiye geçiş yapmak, büyük ölçekli baskı yaparken düzenleyici kurumların belirlediği enerji tüketimi limitlerine uymak zorunda olan şirketler için hayli faydalı olacaktır. Zira mürekkep püskürtmeli yazıcıların kullandığı enerji seviyesi şirketleri kısıtlamaları çiğneme riskine sokmayacaktır.

İnovasyonda verimlilik

Dikkate alınması gereken bir diğer önemli nokta da mürekkep püskürtmeli yazıcıların kullanıcılara tek seferde yüklü miktardaki özelleştirilmiş dokümanı otomatik olarak basma olanağı sağlaması. Bu da kişiselleştirme gerektiren içeriklerin farklı bölümlerini eş zamanlı olarak hazırlamak için bazı şirketlerin kullandığı yöntemlerden biri olan dijital ve ofset olarak iki ayrı cihazı bulundurmaya gerek olmadığı anlamına geliyor. Lazer cihazlar buna imkan tanırken, mürekkep püskürtme teknolojisinin gelişmesi dikkate alındığında, uzun vadede sürdürülemez hale gelmesine neden olan çok yüksek maliyet yaratıyor.

Mürekkep püskürtmeli yazıcılar, inovatif değişken baskı yetenekleri sayesinde çok fonksiyonlu cihazlardır. Bu datoplam enerji tüketimini ve atık yaratma seviyelerini minimum düzeye çekebilir.

Mesela pazarlama endüstrisindeki daha fazla kişiselleştirilmiş içerik talebindeki artış dikkate alındığında, bu yetenek çok miktarda baskı yapmaya devam ederken aynı zamanda çevreyi koruma taahhütlerini yerine getirmek üzere karbon ayakizlerini azaltmaya konsantre olmuş şirketler için çok çekici.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Baskılarınızın üzerinde kontrolü ele geçirin zaman ve para kazanın
Üretim yazıcısı: Gelecek mürekkep püskürtmeli yazıcılarda
Scroll to top