Şirketler özelleştirilmiş içerikten nasıl fayda sağlayabilir?

Basılı içeriklerini kişiselleştirebilen işletmeler maliyetleri düşürüp müşteri memnuniyetini artırabilir.

Dijitalleşme yavaş yavaş ama emin adımlarla tüm endüstrileri ve pazarları ele geçiriyor. Baskı sektörü dijitalleşmeye doğru dönüşümle yüzleşebilmek için hevesle uyum sağlamaya çalışıyor ve yeni bir yol aradığı her zaman geleneksel çalışma tarzının dijital dünyaya uygun şekilde devam ettiğinden emin olmak istiyor.

Her ne kadar tüm içeriklerin online olduğu bir dünyada yazıcı ihtiyacının kademeli olarak azalacağını düşünsek de baskı endüstrisi aslında gelişmeye devam ediyor ve çeşitli teknolojik süreçleri günlük operasyonlarına entegre ediyor. Bu, kopya sayısı çok yüksek işlerde bile yeni baskı fırsatlarının kapısını aralayan dijital üretim yazıcılarının yaratılmasının yolunu açtı.

Dijital baskı, bilgisayardaki dijitalleştirilmiş görsel ve dosyaları basılı dokümana aktarıyor. Bu baskı tekniği, genellikle kısa zamanlı işler için yüksek hacimli cihazlarda veya mürekkep püskürtmeli yazıcıların kullanıldığı profesyonel matbaalar ile sınırlıdır. Mürekkep püskürtmeli dijital üretim yazıcıları, önlerindeki fırsatları görmeye başlayan şirketlerden dolayı bu teknik artık daha yaygın hale geliyor.

Mürekkep püskürtmeli baskıdaki atılımlar gibi baskı endüstrisindeki inovatif ve yıkıcı gelişmeler baskı süreçlerini dönüştürürken aynı zamanda ürünlerin kalitesini de artırıyor. Kurum içi baskı odaları bulunan ticari matbaalar, kitap veya dergi yayıncıları ve büyük pazarlama bölümleri gibi endüstriler artık pek çok nedenden dolayı dijital üretim yazıcılarına dönüyor.

Dijital üretim yazıcısının ve beraberinde gelen yazılımın sunduğu en önemli özelliklerden biri içeriği hızlı ve basit bir şekilde özelleştirme veya kişiselleştirme yeteneği. Bu şirketlere ofset ve lazer çıktıları birleştirmeden veya pahalı şablonlar için para harcamadan büyük ölçekli iletişim projelerini hayata geçirme imkânı tanıyor. Değişken baskı kullanıcılara tüm baskılarını, manuel olarak her bir dokümanı tek tek değiştirmek zorunda kalmadan, dijital olarak ve kolayca özelleştirme imkânı veriyor.

Pazarlama, kişiselleştirilmiş paketleme, finans ve kamu hizmeti şirketleri dijital baskının ilerlemelerinden belirgin şekilde fayda sağlayan endüstriler için başlıca örnekler. Bunda söz konusu endüstrilerin içeriklerini özelleştirme ihtiyacına bel bağlamış olmasının etkisi büyük.

Kişiselleştirilmiş içeriğin işletmelere sağlayabileceği faydalar şöyle sıralanabilir:

1. Daha yüksek gelir

Müşteriler özelleştirilmiş içeriklere tepki vermeye daha meyilli. B2B ve B2C çevrelerinde potansiyel müşterilerden kurum içi bildiriler alan çalışanlara kadar herkes çok sayıda kişiselleştirilmiş dijital içerik almaya alıştı. Bu nedenle basılı dokümanlar da online formatlar ile rekabet edebilmek ve uyumlu olmak için bu özelliğe sahip olmalı.

One Spot tarafından gerçekleştirilen bir çalışma bir markanın ortalama sipariş değerinin kişiselleştirilmiş içerikler dahil edildikten sonra yaklaşık yüzde 5 ve iletişim oranının da yüzde 6 arttığını ortaya koyuyor. Bu nedenle etkileşimde olduğumuz işletmelerden daha fazlasını beklediğimiz bir dünyada eşsiz basılı malzemelere sahip olmak önemli.

2. Zaman verimliliği

Her bir baskı projesinde gerek duyulan olası değişiklikler ve dokümanların hacmine bağlı olarak kişiselleştirilmiş baskı dijital üretim yazıcısı ile alternatif baskı opsiyonlarına kıyasla daha hızlı yapılabilir.

Bu da değişken veri girişi sayesinde tek bir baskı işinde otomatik olarak içeriğin kişiselleştirilebileceği anlamına geliyor. Artık arzu edilen bölümü kişiselleştirmek için her dokümanı yazıcıya manuel olarak tek tek ve hatta defalarca yüklemeye gerek kalmadı.

3. Markanızı daha güçlü hale getirin

Şirketinizin dağıttığı içerikleri kişiselleştirmesi markanızın konumunun güçlenmesinde etkili olabilir ve daha güçlü ve şüphesiz daha başarılı hale getirerek rekabet avantajı sağlayabilir.

Kuşaklar değiştikçe müşteriler günlük aldıkları ve tükettikleri içerikler konusunda her geçen gün daha talepkar oluyor. Bugün ve yakın gelecekte Y kuşağı ve daha genç kuşakların basılı içerikten beklentileri arasında en dikkat çekici olanı özelleştirme. 

Pazarlama trendleri, şirketi hedef kitlesi için daha ilgi çekici hale getirmek için gittikçe daha fazla müşteri deneyimine ve içeriğin kişiselleştirilmesine odaklanıyor. Qubit’in araştırmasının da ortaya koyduğu, tüketicilerin yüzde 81’inin sadakatini daha fazla kişiselleştirilmiş deneyim sunanlara doğru değiştirme arzusunda olduğu sonuca göre de bu işe yarıyor.

Büyüyen trend

Dijital baskı pazarı durmadan hız kazanıyor ve önümüzdeki on yılda etkili değişimler geçirmeye hazırlanıyor. Smithers Pira’nın yeni pazar araştırmasına göre, tüm dijital baskı pazarının değeri 2024’te 2013 yılının yüzde 225’ine ulaşacak. Bu özellikli pazar henüz tam anlamıyla olgunlaşmadı, bu da hala inovasyon ve büyüme için yeterli yer olduğu anlamına geliyor.

Günümüzün hızla ilerleyen dijital ortamında dijital baskının sunduğu kişiselleştirme ve özelleştirme opsiyonları bu teknolojiye üstünlük sağlıyor. İşletmeler şu anda dijital üretim yazıcıları ile sürüden farklı olmayı öğrendiğinden, kişisel olmayan pazarlama içerikleri geçmişte kalacak.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Üretim yazıcısı: Gelecek mürekkep püskürtmeli yazıcılarda

Üretim yazıcılarının değisen yüzünün arkasındaki itici güçler
Scroll to top