Üretim yazıcısına yatırım yapmak yatırım getirisinde nasıl pozitif etki yaratabilir?

Üretim yazıcısının sunduğu fırsat ile artık dış kaynak kullanımına bağımlılık kalmayacak

Baskı endüstrisi bugünün iş dünyasının ihtiyaçlarını karşılamak üzere gelişip dönüştükçe, pek çok endüstri de baskılarını zaman ve maliyet tasarrufu yapacak şekilde almayı devam ettirmek veya artırabilmek için baskı modellerini geliştirmeleri gerektiğinin farkına varıyor.  Teknoloji gelişip ihtiyaçları da değiştikçe, yüksek hacimli doküman basmak durumunda olan işletmeler üretim yazıcısını en etkin çözüm olarak görüyor.

Bu şirketler, dış kaynak kullanmak yerine dijital üretim yazıcısına yatırım yapabilir. Bu tür yazıcılar yüksek hızda çok büyük miktarda kopya basabiliyor. Üretim yazıcıları genellikle dakikada 60 baskı (ppm) üretim oranı ile başlar ancak 100 ila 150 ppm’e kadar çıkabilir.

Her ne kadar yüksek teknoloji üretim yazıcısına yatırım yapma fikri bir şirket için ilk başta yatırım maliyeti açısından ürkütücü olsa da zamanla bu kararın finansal açıdan ne kadar karlı olduğunu ispatlayacaktır. Modern baskı teknolojilerinin uygulanması ile sağlanan tasarruf orta ile uzun vadede hissedilebilir. Bu makinelerin maliyeti, seçilecek marka ve fonksiyonlara bağlı olarak kabaca 20.000 ile 500.000 Euro arasında değişebilir.

Üretim yazıcısına geçiş şirketlere çok yüksek hacimli işleri her zamankinden çok daha hızlı basmalarını sağlıyor. Bu şirketler sadece daha kısa sürede daha fazla baskı yapmakla kalmayacak aynı zamanda geleneksel yazıcıların sunamayacağı, dijital cihazlara entegre edilmiş inovatif özellikler ve seçeneklerden de faydalanabilecekler.

Hukuk büroları, tıbbi tesisler, okullar, üniversiteler, pazarlama ajansları ve yayıncılar gibi çeşitli endüstrilerdeki şirketler ve kurumlar baskılarını artırmak ve kurumiçi kontrolü sağlayabilmek amacıyla üretim yazıcısı satın almayı gözden geçirmeye başlıyor.

Kurumiçi üretim yazıcısı ile yatırım getirisinde pozitif etkiyi garantileyebileceğiniz üç yolu şöyle sıralayabiliriz:

1. Ekstra dış kaynak maliyetinden kurtulun

Dijital üretim yazıcısına yapılacak yatırım, dışarıda bir baskı tesisine iş yaptırılmasının maliyetini ortadan kaldırarak, şirketlerin kısa ve uzun baskı işlerini düşük maliyetle ve yerinde yapmalarına olanak sağlıyor. InfoTrends tarafından yapılan bir çalışma, kısa zaman alacak siparişlerin dışarıya yaptırılmasındansa içeride basılmasının daha ucuz olduğunu ve daha az zaman gerektirdiğini kanıtlıyor.

Baskı işlerini dışarıya yaptırmanın maliyeti ile içeride baskı almanın yönetiminin analiz edildiği çalışma, dış kaynak kullanımının yarattığı nakliye ve depolama harcamaları gibi pek çok baskı dışı maliyetin bu seçeneğin fiyatını artırdığını ortaya koyuyor. Bu da aslında şirketlerin kurumiçi üretim yazıcısına sahip olarak tasarruf edebileceği ve ekstra dış kaynak kullanım ücretlerinden kurtulacağı anlamına geliyor.

2. Kısa zamanda yüksek hacim üretin

Üretim yazıcıları, yüksek hacimli işleri ortalama birçok fonksiyonlu yazıcıdan daha hızlı çıkartmak için özel olarak tasarlandı. Bu cihazlar profesyonel baskı ihtiyaçları için daha uygun ve baskı sürecinde duraksama ihtimalleri daha düşük. Daha da fazlası, çok büyük iş yükünü kaldırmak üzere donatılmışlardır ve lazer alternatifleri gibi çabuk eskimiyorlar.  Bu cihazların kullanımı, büyük miktarlarda doküman üretmesi gereken herhangi bir şirketin verimlilik seviyelerini kesinlikle yükseltecektir.

İşin baskı ihtiyacı ofisin veya şirketin ortalamasının üzerine çıktığı durumlarda, özellikle belirli bir proje veya fırsat için gerekli olan son baskıları üretmek için katı zamanlamalara uymak durumunda kalan şirketin üretim yazıcısına yatırım yapmak büyük olasılıkla bir sonraki adımı olacaktır. Dışarıda bir ticari baskı şirketine yollanan baskıların gelmesini beklemek ya da standart bir ofis yazıcısına gereğinden fazla yüklenip bozulma riski yaratmaktansa işi yapmak için üretim yazıcısı kullanmayı tercih etmek çok fazla zaman kazandıracaktır

3. Pazardaki boşluğu doldurun

Binlerce şirket baskı ihtiyaçlarının ortalama bir şirketi aştığının ancak listenin zirvesindeki en yüksek baskı hacmi kademesine erişmediklerinin de farkına vardı. Üretim yazıcıları, iki aşırı uç arasında ortayı bulacak şekilde -maliyetler dolayısıyla baskı işlerine limit koyup şirketinizi durdurmak ya da birim fiyatı düşürmek için gereğinden fazla kopya yaptırıp gereksiz harcama yapmak- fayda sağlayabileceği için şirketinizin yatırım getirisine pozitif etki yapabilir.

Üretim yazıcısı, baskı ihtiyacı artan şirketlerin büyümesi için atılması gereken bir sonraki adım. Bu şirketler bir yandan maliyetli baskı makinelerine yaptıkları yatırımı savunamazken ancak alternatif çözümü aşan ihtiyaçları varken, dijital ve mürekkep püskürtmeli üretim yazıcıları bekledikleri çözüm olabilir.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Basılı içeriklerini kişiselleştirebilen işletmeler maliyetleri düşürüp müşteri memnuniyetini artırabilir.
Üretim yazıcısı: Gelecek mürekkep püskürtmeli yazıcılarda
Scroll to top